U svojoj prezentaciji, Stan De Spiegelaere, direktor politike i istraživanja UNI Europa, istaknuo je kako je jedan najboljih načina povećanja pokrivenosti kolektivnim pregovaranjem su sustavi pregovaranja s više poslodavaca paralelno ili sektorski granski kolektivni ugovori. Sudionici konferencije dali su svoja mišljenja o ulozi direktive EU o minimalnim plaćama, gdje se većina složila da se pravila igre za jačanje kolektivnog pregovaranja diljem Europe. "Bez pregovaranja s više poslo davaca istovremeno, države članice EU-a ne mogu postići cilj od 80 posto pokrivenosti kolektivnim pregovaranjem kako je navedeno u Direktivi", istaknuo je De Spiegelaere.
Nakon prezentacije iz raznih zemalja, glavna tajnica ETUC-a Esther Lynch moderirala je panel debatu s Oliverom Roethigom, Mariom Luisom Cabral iz Europske komisije i bivšom zastupnicom Europskog parlamenta, Agnes Jongerius, o ulozi institucija EU-a u jačanju kolektivnog pregovaranja.
Maria Luisa Cabral, direktorica za radne uvjete i socijalni dijalog pri Europskoj komisiji, govorila je o instrumentima koje EU ima za promicanje kolektivnog pregovaranja. Ključno zakonodavstvo, osim Direktive o minimalnoj plaći je preporuka Vijeća o jačanju socijalnog dijaloga od prošle godine, kao i rezultati dvaju summita u Val Duchessu i La Hulpeu ove godine.
“Sljedećih pet godina trebalo bi potrošiti na provedbu Direktive”, pozvala je Agnes Jongerius Europske institucije da podrže države članice prema postupnom prenošenju Direktive na lokalna zakonodavstva. Nadalje istaknula je da "trebamo umetnuti klauzule o postizanju cilja od 80 posto pokrivenosti kolektivnim pregovorima u pravilima javne nabave."