Direktiva o primjerenim minimalnim plaćama u Europskoj uniji
Direktiva o primjerenim minimalnim plaćama u Europskoj uniji
Unatoč brojnim dodirnim točkama postoje i razlike koje proizlaze iz činjenice da je radničko vijeće most komunikacije između svih radnika i poslodavca, a sindikat udruga radnika koja, ako je potrebno, i pritiscima promiče prava svojih članova.
U Republici Hrvatskoj Zakon o radu na općenit način određuje da sindikati imaju pravo pozvati na štrajk i provesti ga u svrhu zaštite i promicanja gospodarskih i socijalnih interesa svojih članova, te zbog neisplate plaće. Pravo na štrajk u slučaju spora o sklapanju, izmjeni ili obnovi kolektivnog ugovora dopušta samo sindikatu koji ima utvrđenu reprezentativnost.
Da bi štrajk bio zakonit, osim pretpostavki za njegovu dopuštenost (pravno dopuštena svrha/cilj štrajka) te da je organiziran od osobe koja je na to ovlaštena, štrajk treba biti organiziran i proveden u skladu s propisanim postupkom.
Kolektivni ugovor je rezultat kompromisa i pravednog usklađenja interesa poslodavca i radnika, odnosno zajednički sporazum i i dogovor o cijeni rada, radnom vremenu, te drugim radnim i materijalnim pravima koji radnicima garantira prava veća od zakonom propisanih, a poslodavcu osigurava tzv. socijalni mir, odnosno garantira da za vrijeme trajanja kolektivnog ugovora sindikati neće pokretati sindikalne akcije koje nanose veću ili manju štetu poslodavu.
Član radničkog vijeća dužan je čuvati poslovnu tajnu koju je saznao u obavljanju ovlaštenja danih mu ovim Zakonom.Obveza iz stavka 1. ovoga članka postoji i nakon isteka izbornoga razdoblja. Obveza čuvanja poslovne tajne postoji i nakon isteka izbornoga razdoblja.
Ako kod poslodavca nije utemeljeno radničko vijeće, sindikalni povjerenik temeljem odredbe članka 153. stavka 3. Zakona o radu preuzima sva prava i obveze radničkog vijeća, osim prava na imenovanje predstavnika radnika u upravno vijeće ustanove odnosno drugi organ poslodavca iz članka 164. stavka 1. Zakona o radu.
Sloboda udruživanja i kolektivno pregovaranje među su temeljnim načelima MOR-a. Ubrzo nakon usvajanja Konvencija br. 87 i 98 glede slobode udruživanja i kolektivnog pregovaranja, MOR je zaključio da je načelu slobode udruživanja potreban daljnji nadzorni postupak kako bi se osiguralo poštivanje istog u zemljama koje nisu ratificirale odgovarajuće konvencije.
Republika Hrvatska postala je članicom MOR - međunarodne organizacije rada 6. kolovoza 1992. godine, a do danas je ratificirala 58 konvencija.