S ciljem poboljšanja životnih i radnih uvjeta u Europskoj uniji, a posebno primjerenosti minimalnih plaća za radnike, donesena je Direktiva (EU) 2022/2041 Europskog parlamenta i Vijeća od 19. listopada 2022. o primjerenim minimalnim plaćama u Europskoj uniji, na osnovu koje se uspostavlja okvir za primjerenost zakonskih minimalnih plaća s ciljem postizanja pristojnih životnih i radnih uvjeta, promicanje kolektivnog pregovaranja o određivanju plaća, te poboljšanje djelotvornog pristupa radnika pravima na zaštitu u obliku minimalne plaće, ako je to predviđeno u nacionalnom pravu i/ili u kolektivnim ugovorima. Države članice dužne su uskladiti nacionalna zakonodavstva s odredbama ove Direktive do 15. studenoga 2024. godine.
Europska direktiva o minimalnoj plaći nudi europskom sindikalnom pokretu povijesnu priliku da obnovi svoju moć jačanjem kolektivnog pregovaranja. Sve europske zemlje sada će biti obvezne štititi i promicati kolektivno pregovaranje, a ako je obuhvaćenost kolektivnim pregovaranjem manja od 80 %, države članice EU-a bit će obvezne izraditi i provesti nacionalne akcijske planove za povećanje obuhvaćenosti.
Na temelju izvješća 20 stručnjaka iz zemalja, ovo izvješće ima za cilj podržati sindikate u Europi u njihovim naporima da maksimalno iskoriste ove nacionalne akcijske planove pružajući detaljan pregled niza ideja o tome kako promicati obuhvaćenost kolektivnim pregovorima. Ovo izvješće nije iscrpno i konačno, no iznosi popis ideja koje mogu (ili ne moraju) biti poželjne ili učinkovite u različitim kontekstima industrijskih odnosa.
5 je glavnih područja u kojima su ideje strukturirane
1. Jačanje sindikalnih kapaciteta pregovaranja
2. Važnost poslodavaca za učinkovito kolektivno pregovaranje
3. Učinkoviti procesi kolektivnog pregovaranja
4. Kolektivni ugovori kao učinkoviti regulatorni instrumenti
5. Kulturno prihvaćanje kolektivnog pregovaranja kod većeg broja poslodavaca