Nakon što je 2018. nefinancijsko izvještavanje postalo obveza svih velikih kompanija, Europska komisija je 2022. godine usvojila Direktivu o dubinskoj provjeri održivosti poduzeća koja od 2024. godine postaje obveza i za male i srednje te sve financijske institucije i kompanije i bit će ključan preduvjet za financiranje projekata.
Njome će biti obuhvaćeno oko 50 tisuća poduzeća, što je znatno više u odnosu na gotovo 12 tisuća poduzeća koji su obuhvaćeni prethodnom Direktivom o nefinancijskom izvješćivanju (NFRD), a prva izvješća o održivosti sastavljeni prema ESRS standardima biti će objavljeni u 2025. za financijsku godinu 2024.
Prijedlog ima za cilj poticati održivo i odgovorno korporativno ponašanje u globalnim lancima vrijednosti. Tvrtke igraju ključnu ulogu u izgradnji održivog gospodarstva i društva. Od njih će se tražiti da identificiraju i, prema potrebi, spriječe, prekinu ili ublaže negativne utjecaje svojih aktivnosti na ljudska prava (npr. iskorištavanje radnika, pravo na sindikalno organiziranje i kolektivno pregovaranje) te negativan na okoliš (npr. onečišćenje i gubitak bioraznolikosti).
Određeni broj država članica već je ranije uveo nacionalna pravila o dužnoj pažnji, a neka su poduzeća poduzela mjere na vlastitu inicijativu. U tvrtkama koje se itekako bave svojim utjecajem na okoliš i društvo kažu kako je sve više investitora, korisnika, dobavljača, zaposlenika zainteresirano za njihove izvještaje i utjecaje.
Hrvatski Telekom, primjerice, o svojim utjecajima izvještava od davne 2004. i jedan je od pionira nefinancijskog izvještavanja u Hrvatskoj. Od 2004. do 2007. tvrtka je izdala izvještaj o zaštiti okoliša, od 2007. izvještava prema smjernicama Global Compacta, a od 2011. prema GRI-jevim standardima. Materijalne teme koje je opetovanim istraživanjem utvrdio HT razmatraju se u tri tematska područja: gospodarstvo, društvo i okoliš.
Prema istraživanju Franck Bolda provedenom 2020.godine, dok 55,5% hrvatskih poduzeća izvještava o svojim obvezama i politikama u nefinancijskim izvještajima, niti jedna od njih ne izvještava o stvarnom postupku dubinske analize i relevantnim KPI-ima o svom napretku. Suprotno tome, 22,2% svih procijenjenih europskih poduzeća opisuje postupak dubinske analize, a 3,6% u prosjeku objavljuje ključne pokazatelje uspješnosti.
Europska unija je uspostavila je regulatorni okvir za ESG izvještavanje prema europskim standardima za izvještavanje o održivosti (ESRS). Naime, Direktiva o korporativnom izvještavanju o održivosti (CSRD) prihvaćena 10. studenog 2022. godine, a njome se zahtijeva od svih velikih društva da redovito i transparentno objavljuju informacije o učincima svojih aktivnosti na okoliš i društvo, te o rizicima održivosti kojima mogu biti izložene.