U četvrtak, 1. lipnja 2023. zastupnici u Europskom parlamentu izglasali su nova pravila kojima će se od poduzeća zahtijevati da spriječe, okončaju ili ublaže negativan učinak njihovih aktivnosti na ljudska prava i okoliš, kao što su dječji rad, ropstvo, onečišćenje ili gubitak biološke raznolikosti. Također će morati ocijeniti utjecaj svojih partnera na ljudska prava i okoliš, uključujući dobavljače, prijevoz, distribuciju ili prodaju.
Hrvatski sindikat telekomunikacija, kao član UNI Global Union, međunardne sindikalne središnjice usluga, pozvao je sve hrvatske europarlamentarce da podrže Due Diligence Directivu o obvezi korporacija da izvještavaju o društvenoj odgovornosti, poštivanju ljudskih prava i utjecaju njihovog poslovanja na okoliš.
Tom prilikom HST je podsjetio da je pravo na sindikalno organiziranje i kolektivno pregovaranje također ljudsko pravo zagarantirano Konvencijom o ljudskim pravima i temeljnim slobodama, pa kao takvo uneseno je i u Ustav Republike Hrvatske. Skrenuli smo pozornost da multinacionalne korporacije u telekom i IT djelatnosti, u segmentu prava na sindikalno organiziranje i kolektivno pregovaranje primjenjuju dvostruke standarde u odnosu na radnike u svojim matičnim zemljama i u Hrvatskoj.
Kao primjer dobre prakse naveli smo Hrvatski Telekom i Ericsson Nikola Tesla, međutim njih ne slijede druge kompanije iz ICT djelatnosti. Važno je da poslovni partneri i građani, kao korisnici usluga, vrednuju kompanije kroz njihovu društvenu odgovornost, poštivanje ljudskih prava i brigu za okoliš. Zahvaljujući usvojenoj direktivi Due Diligence Directive (CSDD) temeljem koje će korporacije morati davati svoja poslovna izvješća, to će biti puno jednostavnije.
Pravila će se primjenjivati na poduzeća sa sjedištem u EU-u s više od 250 zaposlenika i prometom većim od 40 milijuna eura, te na matična društva s više od 500 zaposlenika i prometom većim od 150 milijuna eura. Uključit će se i poduzeća izvan EU-a s prometom većim od 150 milijuna eura, ako je od tog iznosa u EU-u ostvareno najmanje 40 milijuna eura. Poduzeća koja se ne pridržavaju pravila smatrat će se odgovornima i mogu se suočiti s novčanim kaznama u iznosu od najmanje 5 % svojeg globalnog prometa. Nakon što Parlament donese svoje stajalište, mogu započeti pregovori s državama članicama o konačnom obliku direktive.
Izvjestiteljica Lara Wolters (S&D, NL) održala je konferenciju za medije 1. lipnja u 14 sati.
“Potpora Europskog parlamenta prekretnica je u razmišljanju o ulozi korporacija u društvu. Zakon o korporativnoj odgovornosti mora osigurati da budućnost leži u poduzećima koja se prema ljudima i okolišu odnose na zdrav način - a ne u poduzećima koja su napravila model prihoda od oštećenja okoliša i iskorištavanja. Većina tvrtki ozbiljno shvaća svoju dužnost prema ljudima i okolišu. Ovim 'zakonom o poštenom poslovanju' pomažemo tim tvrtkama. I u isto vrijeme odsječemo onih nekoliko velikih kaubojskih kompanija koje se oglušuju o pravila,” primijetila je izvjestiteljica Lara Wolters (S&D, NL) nakon plenarnog glasovanja.
Poveznice
Datoteka s postupkom
https://oeil.secure.europarl.europa.eu/oeil/popups/ficheprocedure.do?l=en&reference=COM(2022)0071
Tijek zakonodavnog postupka
https://www.europarl.europa.eu/legislative-train/theme-an-economy-that-works-for-people/file-corporate-due-diligence
Priopćenje za medije nakon glasanja u odboru (25. travnja 2023.)
https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20230424IPR82008/corporate-sustainability-firms-to-tackle-impact-on-human-rights-and-environment
Think Tank EP – dubinska analiza korporativne održivosti: Mogu li vrijednosni lanci integrirati pitanja ljudskih prava i okoliša? (18. svibnja 2022.)
https://epthinktank.eu/2022/05/18/corporate-sustainability-due-diligence-could-value-chains-integrate-human-rights-and-environmental-concerns-eu-legislation-in-progress/