Hrvatski sindikat telekomunikacija iskazuje podršku štrajku Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske i svih zaposlenih u tijelima sudbene vlasti i državnom odvjetništvu za bolji položaj svih radnika u tim tijelima državne službe.
Politika Vlade Republike Hrvatske kontinuiranim zanemarivanjem ovog dijela državne službe dovela je do tolikog nezadovoljstva službenika i namještenika u tijelima sudbene vlasti i državnom odvjetništvu da im je jedino preostalo sredstvo u njihovoj borbi za dostojanstvo života i rada upravo štrajk.
Predsjednica SDLSN RH Iva Šušković sudjelovala je u sinoćnjem središnjem političkom talk show HTV-a Otvoreno.
– SDLSN RN traži dostojanstvenu plaću za ljude koji rade u tijelima sudbene vlasti i državnom odvjetništvu. Presuda Županijskog suda pokazala je da je naša akcija zakonita. Ostajemo u štrajku dok ne dođe konkretna ponuda, poručila je.
Komentirajući isplatu privremenog dodatka na plaće za sve službenike i namještenika u državnoj i javnim službama po kojoj će im plaće rasti od 60 do 100 eura, među ostalim, je rekla:
– To nije bila ponuda na sastanku s reprezentativnim sindikatima, nego je bila izrečena odluka Vlade, jer je Vlada odlučila podići plaće baš u tim iznosima. Nama je preneseno ono što je rečeno ujutro na tom sastanku. Slažemo se da treba povećati svim državnim i javnim službenicima i namještenicima. Međutim, mi smo s našim zahtjevima krenuli puno ranije. Razgovarali smo od 2020. godine s ministrom, ukazivali na sve te probleme, tražili povećanje plaća kako sustav ne bi kolabirao i kako ne bi bio toliki odljev službenika iz sustava kako bi se možda potaknulo i zapošljavanje na neki način privuklo ljude tamo i da se ne dogode ovi problemi koji su se danas dogodili.
Uz nju, u studiju su bili ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić, predsjednik Sindikata policije Hrvatske Dubravko Jagić i predsjednica Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Nada Lovrić.
Iz Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN), koji je organizirao štrajk pravosudnih službenika, nakon sastanka s ministrom u ponedjeljak su poručili kako i dalje nisu dobili konkretnu ponudu pa se štrajk nastavlja, no zahtjev za povećanjem plaća smanjio se na 300 eura.