U četvrtak 21.srpnja 2022. godine u sjedništvu Društva započeli su pregovori za prvi Kolektivni ugovor Combis d.o.o.
Pregovore je zatražio Hrvatski sindikat telekomunikacija kao jedini reprezentativni sindikat u Combis d.o.o.
Pregovarački odbor Sindikata:
Marijo Kožić, predsjednik pregovaračkog odbora
Davor Vučičević, član
Maja Kraljik, članica
Sandra Vukelić Pavlinović, članica
Vesna Mamić, članica
Pregovarački odbor Poslodavca:
Antonija Jukić, predsjednica pregovaračkog odbora
Branislav Turković, član
Ivan Gorski, član
Nina Culović, članica
Maja Markulin Klarić, članica
Do sada je HST imao s Combisom sklopljen Sporazum o otpremninama, čiji je rok važenja istekao 30.lipnja 2022. godine, pa strana Sindikata smatra da bismo, bez da čekamo kraj pregovora o Kolektivnom ugovoru, mogli produžiti Sporazum o otpremninama, a kasnije ta prava uključiti u tekst Kolektivnog ugovora.
Usklađenje plaća s troškovima života je nužno u kompaniji koja želi zadržati radnike, pa se očekuju hitna rješenja po ovim pitanjima. Također, zbog poskupljenja cijene goriva, tehničari koji voze privatna vozila u službene svrhe imaju veliki problem s naknadom troškova putovanja, obzirom da ni blizu ne pokrivaju trošak goriva i amortizaciju vozila.
HST je započeo pregovore u dobroj vjeri i kao socijalni partner želi potpisati prvi Kolektivnog ugovora Combis d.o.o. koji će garantirati primjerene plaće i druga radna i materijalna prava, a poslodavcu zadovoljnog radnika i socijalni mir.
Drugi sastanak pregovora je zakazan za slijedeći četvrtak 28.srpnja 2022.godine.
Zašto smo zatražili pregovore za Kolektivni ugovor?
Kolektivnim ugovorima uređuju se pitanja plaća i drugih materijalnih prava, radnog vremena i organizacije rada, odmora i dopusta, zaštite na radu, strukovnog osposobljavanja i drugih radnih i socijalnih prava radnika, kao i mehanizama zaštite tih prava. Iako se sadržajem mogu preklapati s individualnim ugovorima o radu, kolektivni se ugovori u pravnom smislu od njih razlikuju po tome što se primjenjuju na sve radnike zaposlene kod poslodavaca koji su potpisali takav ugovor.
Temeljna je svrha kolektivnih ugovora da omoguće radnicima i poslodavcima da putem zajedničkog dogovora detaljnije uređuju funkcioniranje radnih odnosa u praksi, što istovremeno pruža priliku radnicima da se, putem svojih organizacija – sindikata, izbore za povoljnije uvjete rada i prava iz radnog odnosa od onih koja su propisana zakonima ili sadržana u njihovim individualnim ugovorima o radu.
Također, za razliku od propisivanja uvjeta rada jednostranim aktom poslodavca (Pravilnik o radu), kolektivni ugovor ima prednost što potvrđuje da su se o njegovim odredbama usuglasile obje strane, te uobičajeno sadrži tzv. klauzulu o socijalnom miru, odnosno odredbu kojom se radnici obvezuju da za vrijeme važenja kolektivnog ugovora neće pokretati štrajk o pitanjima o kojima su se ugovorom usuglasili s poslodavcem.
Kolektivno pregovaranje je vrlo složeni postupak koji iziskuje opsežnu i kvalitetnu pripremu od strane članova pregovaračkih timova, koja ne uključuje samo znanja iz područja radnog i socijalnog zakonodavstva i financijskog poslovanja, nego socijalne i komunikacijske vještine uz spremnost za razumijevanje obostranih interesa i mudrosti da se dođe do zadovoljavajućeg rezultata i pravednog usklađenja interesa za obje strane.