U zadnje vrijeme je primijećeno da poslodavac HT d.d. traži od radnika da rade prekovremeno, osobito vikendom kao i da odgađaju početak već odobrenog godišnjeg odmora ili čak i da prekidaju već započeti godišnji odmor. Navedeno Poslodavac pokušava opravdati iznenadnim povećanjem opsega posla, međutim u stvarnosti se ne radi ni o kakvim izvanrednim okolnostima koje su prema Zakonu o radu (čl. 65. st.1.) opravdani razlog za uvođenje prekovremenog rada. Dakle, ne radi se o višoj sili (požar, potres, poplava) niti izvanrednom povećanju posla zbog prijeke potrebe (situacije koju poslodavac nije mogao unaprijed predvidjeti).
Također, odluku o rasporedu korištenja godišnjeg odmora koju je Poslodavac već dostavio radniku Poslodavac ne smije naknadno jednostrano mijenjati niti smije od radnika tražiti prekidanje već započetog korištenja godišnjeg odmora.
Smatramo da se radi o tome da Poslodavac HT d.d. nije organizirao rad na odgovarajući način. Činjenica je da u HT d.d. na pojedinim radnim mjestima postoji manjak radnika koji Poslodavac u zadnje vrijeme pokušava nadomjestiti oglašavajući potrebu za novim zapošljavanjima. Na žalost, HT d.d. je odavno prestao biti poslodavac prvog izbora i teško pronalazi nove stručne radnike. S obzirom na uvjete rada koje nudi kao što su neadekvatna osnovna plaća, nerealni ciljevi koje je teško ostvariti (a o kojima ovisi varijabilni dio plaće ili bonus), veliki broj prekovremenih sati kao i najava uvođenja šestodnevnog radnog tjedna zasigurno ne svrstavaju HT d.d. u kategoriju najpoželjnijih poslodavaca u Republici Hrvatskoj. Zbog toga Poslodavac preopterećuje postojeće radnike i dovodi u pitanje njihova prava na nesmetano korištenje tjednog i godišnjeg odmora.
Zbog navedenog u nastavku dajemo kratki pregled prava i obveza poslodavaca i radnika vezano uz raspored i korištenje godišnjeg odmora sukladno zakonu o radu i internim aktima HT d.d. je bio u obvezi izraditi raspored korištenja godišnjeg odmora za 2022. godinu.
Prema čl. 85. Zakona o radu raspored korištenja godišnjeg odmora ovlašten je utvrditi Poslodavac. Pri tome poslodavac mora postupiti na sljedeći način:
Raspored mora donijeti najkasnije do 30. lipnja tekuće godine.
Raspored mora biti u skladu sa Zakonom o radu, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu i ugovorom o radu.
Pri utvrđivanju rasporeda korištenja godišnjeg odmora poslodavac pored potrebe organizacije rada mora uzeti u obzir mogućnosti za odmor raspoložive radnicima.
Prije donošenja odluke o planu godišnjih odmora poslodavac se mora savjetovati s radničkim vijećem jer će u protivnom takav plan biti ništetan (čl. 150. Zakona o radu).
O trajanju godišnjeg odmora i razdoblju njegova korištenja poslodavac mora radnika obavijestiti najmanje petnaest dana prije korištenja godišnjeg odmora
Ukoliko poslodavac propusti utvrditi raspored korištenja godišnjeg odmora sukladno zakonu ili radnika pravovremeno ne obavijesti o trajanju i razdoblju korištenja godišnjeg odmora inspektor rada će mu izreći upravnu mjeru kojom će mu narediti da navedeno u ostavljenom roku učini. (čl. 226. Zakona o radu).
Ovdje treba napomenuti da Zakon ne određuje da obavijest poslodavca o trajanju i razdoblju korištenja godišnjeg odmora mora biti u pisanoj formi. Dakle, poslodavac bi radnika o navedenom mogao obavijestiti i usmeno. To predstavlja veliki rizik za radnika jer nema nikakav dokaz da mu je odobreno korištenje godišnjeg odmora u konkretnom periodu. Radi radnikove pravne sigurnosti bilo bi uputno da se u takvom slučaju radnik obratiti poslodavcu i zatražiti pisanu potvrdu o rasporedu korištenja godišnjeg odmora.
Kod donošenja rasporeda poslodavac mora radniku omogućiti da jedan dan godišnjeg odmora koristiti kada on to želi, osim ako posebno opravdani razlozi na strani poslodavca to onemogućuju i uz obvezu radnika da o danu korištenja obavijesti poslodavca najmanje tri dana ranije.
Godišnji odmor može se koristiti u jednom dijelu, u dva ili više dijelova pod sljedećim uvjetima:
Ako radnik koristi godišnji odmor u dijelovima, mora tijekom kalendarske godine za koju godišnji odmor koristi, iskoristi najmanje dva tjedna godišnjeg odmora u neprekidnom trajanju, osim ako se radnik i poslodavac drukčije ne dogovore. (čl. 83. Zakona o radu).
Dakle, samo ukoliko se radnik i poslodavac dogovore, ni jedan dio godišnjeg odmora tijekom kalendarske godine u kojoj je stečen ne mora iznositi dva tjedna.
Prema internim aktima HT d.d. Poslodavac je bio dužan provesti savjetovanje s Radničkim vijećem i do 31. prosinca 2021. donijeti plan godišnjih odmora za 2022. godinu uvažavajući potrebe organizacije rada i osobne potrebe radnika.
U tom planu Poslodavac je bio dužan utvrditi trajanje i raspored godišnjeg odmora za 2022. Prema ovako donijetom planu godišnjih odmora Poslodavac je dužan svakom radniku dostaviti odluku o rasporedu i trajanju godišnjeg odmora koja mora sadržavati sve kriterije mjerodavne u vrijeme donošenja odluke temeljem kojih je radniku utvrđena dužina godišnjeg odmora i vrijeme u koje će radnik koristiti godišnji odmor.
Plan odnosno raspored korištenja godišnjeg odmora koji je utvrđen na naprijed opisani način Poslodavac nije ovlašten jednostrano mijenjati. Radnik kojem je dostavljena odluka o rasporedu godišnjeg odmora sukladno naprijed opisanom (odluka se smatra dostavljenom kad je radniku vidljiva u HR.netu) nije dužan pristati na izmjenu već odobrenog termina korištenja odmora.
Također valja naglasiti da ne postoji nikakva pravna podloga temeljem koje bi Poslodavac smio od radnika zahtjevati da prekine koristiti već započeti godišnji odmor i ranije se vrati na rad. Dakako, ukoliko je radnik suglasan može se odazvati takvom pozivu Poslodavca. Međutim, ni jedan propis ne obvezuje radnika da bude dostupan Poslodavcu izvan ugovorenog radnog vremena (osim za vrijeme ugovorene pripravnosti), a pogotovo ne za vrijeme korištenja godišnjeg odmora pa radnik ne smije snositi nikakve štetne posljedice ako ne odgovori na poziv Poslodvca upućen izvan radnog vremena, a još manje bi bio obavezan prekidati korištenje godišnjeg odmora koji mu je od Poslodavca već prethodno odobren.
Pravila određivanja godišnjeg odmora u Hrvatskom Telekomu
Godišnji odmor - Zakon o radu (NN 93/14)