HST - Hrvatski sindikat telekomunikacija je 13.06.2023. godine poslao službeni dopis (požurnicu) Upravi Transcoma, a na znanje i menadžmentu u prvoj razini ispod uprave. Pozivajući se na zakone Republike Hrvatske, tražimo da se pokrenu pregovori za prvi kolektivni ugovor u Transcom WorldWide d.o.o.
U dopisu, između ostaloga stoji:
„Potpuno nam je neprihvatljivo, da multinacionalne korporacije, kao što je Transcom WorldWide d.o.o. - hrvatska tvrtka, u segmentu prava na sindikalno organiziranje i kolektivno pregovaranje, primjenjuju dvostruke standarde na radnike u svojim matičnim zemljama, na primjer u Švedskoj ili u Italiji, u odnosu na radnike u Hrvatskoj.
Isto tako, Hrvatski sindikat telekomunikacija inzistira, da položaj radnika Transcom WorldWide d.o.o. u Vinkovcima, Osijeku, Zagrebu i u Puli, po pitanju radnog prava, ne smije biti različit, jer se na njih primjenjuju isti zakoni, jer žive i rade u istoj državi Hrvatskoj. Imamo spoznaje, da se u Transcomu toga ne pridržavate, što implicira neke druge, još teže kvalifikacije.“
Podsjetimo se, HST je već u dva navrata zatražio pregovore obraćajući se menadžmentu na toj nižoj razini upravljanja (M.Đ.). Naš poziv je ostao bez odgovora. Na žalost, HST je „kucao“ na kriva vrata, jer sada je očito, da ti ljudi nemaju znanja, a niti kompetencije, da bi ušli u socijalni dijalog sa reprezentativnim sindikatom.
Nedavne kadrovske promjene u TWW, možda, predstavljaju novi smjer u tom pravcu. Ako je tako, HST čeka otvorenih vrata na dijalog, a sve u službi poboljšanja radnog i materijalnog položaja radnika u TWW.
U međuvremenu, Radničko vijeće TWW je vodilo neke „razgovore“ s menadžmentom, pa smo smatrali da treba dati šansu, da bilo koja radnička institucija poboljša prava radnika. Međutim, prava radnika se nisu poboljšala, naprotiv…opet isto - „kucanje“ na kriva vrata.
Radničko vijeće, koje po zakonu ne smije organizirati bilo kakve industrijske akcije, protiv poslodavca je nemoćno, jer poslodavac ništa ne daje ako ne mora. Kako radnici više ne žele raditi za neprimjerenu plaću, više je nego jasno da se Hrvatski sindikat telekomunikacija, kao jedini reprezentativni sindikat ovdje mora ponovo umiješati. Sindikat ima na raspolaganju sudske tužbe, inspekcijske nadzore i različite industrijske akcije. Također, u duhu sindikalne solidarnosti, ovoga puta imamo podršku i od kolega iz švedskog sindikata Unionen.
Podsjećamo, temeljem Zakona o radu, ali i drugih zakona, jedino reprezentativni sindikat može pregovarati i dogovarati sa poslodavcem:
- Plaće i naknade plaće
- Radno vrijeme, trajanje i raspored, skraćeno radno vrijeme, preraspodjela radnog vremena, prekovremeni rad, noćni rad i ostali uvjeti rada
- Dulje trajanje godišnjeg odmora i plaćeni dopusti
- Vrijeme i način korištenja stanke za ručak, dodatne pauze temeljem rada za računalom duže od 4 sata dnevno, trajanje dnevnog odmora, tjedni odmor ...
- Objektivne razloge za rad na određeno vrijeme
- Otpremnine
- Pitanja socijalnog osiguranja
- itd…
Sve dok u TWW radnici imaju ugovorene plaće u visini minimalne plaće, dok im nije zagarantirana sigurnost radnog mjesta i dok se ne primjenjuju zakoni RH, HST će se svim zakonom dopuštenim sredstvima truditi, da to ispravi.
Moramo napomenuti da smo čuli komentar da HST svojim traženjima ugrožava poslovanje kompanije i da tražimo "da kompanija ode u stečaj". Ta teza je potpuno netočna i zlonamjerna. Jedini interes HST-a je da kompanija dobro posluje, jer samo uspješan poslodavac je garancija dobrih radnih i materijalnih prava radnika. Transcom WorldWide je uspješna multinacionalna kompanija, ali svoje uspješno poslovanje i financijsku dobit mora graditi na primjerenim plaćama dostatnim za dostojanstven život radnika i njihovih obitelji. O kršenju zakona Republike Hrvatske, ne želimo niti govoriti. U ozbiljnom poslovnom svijetu multinacionalnih kompanija postoji nulta stopa tolerancije na kršenje zakona, a svatko onaj tko postupa drugačije ne može računati da će biti radnik, a još manje menadžer u kompaniji.