Zabrana poslodavcu da otkaže ugovor o radu
U čl. 34. Zakon o radu propisuje da za vrijeme:
odnosno u roku od petnaest dana od prestanka trudnoće ili prestanka korištenja tih prava, poslodavac ne smije otkazati ugovor o radu trudnici i osobi koja se koristi nekim od tih prava.
Ako bi poslodavac ipak otkazao trudnici ili osobi koja koristi neko od navedenih prava otkaz bi bio ništetan (kao da se nije dogodio) ako su navedene okolnosti poslodacu bile poznate na dan davanja otkaza ili ako radnik u roku od petnaest dana od dostave otkaza obavijesti poslodavca o postojanju navedenih okolnosti odgovarajućom potvrdom ovlaštenog liječnika ili drugog ovlaštenog tijela.
Poslodavac koji postupi protivno Zakonu trudnici ili osobi koja koristi navedena prava otkaže ugovor o radu čini najteži prekršaj koji je prema čl. 229. Zakona o radu kažnjiv novčanom kaznom koja za poslodavca koji je pravna osoba iznosi 61 000 do 100 000 kuna, dok za odgovornu osobu u pravnoj osobi (što je najčešće član uprave, direktor ili druga nadređena osoba koja je odluku o otkazu potpisala) kazna iznosi 7.000,00 do 10.000,00 kuna.
Pravo radnika da otkaže ugovor o radu
S druge strane, Zakon (čl. 35.) omogućava radniku koji koristi pravo na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust, rad s polovicom punog radnog vremena, rad s polovicom punog radnog vremena radi pojačane njege djeteta, dopust trudnice ili majke koja doji dijete, te dopust ili rad s polovicom punog radnog vremena radi brige i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju ili kojem ugovor o radu miruje do treće godine života djeteta da ukoliko želi prekinuti radni odnos može to uraditi izvanrednim otkazom tj. otkazom kojim se radni odnos prekida odmah, bez otkaznog roka. Navedeno pravo radnik može iskoristiti najkasnije do 15 dana prije dana na koji je dužan vratiti se na rad.
Trudnica može otkazati ugovor o radu izvanrednim otkazom u svakom trenutku.
Pravo na povratak na iste poslove
Dodatna posebna vrsta zaštite koju Zakon daje ovim kategorijama radnika sastoji se u pravu povratka na prethodne ili odgovarajuće poslove. Zakon u čl. 36. određuje da nakon isteka rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, dopusta radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju te mirovanja radnog odnosa do treće godine života djeteta u skladu s posebnim propisom, radnik koji je koristio neko od tih prava ima pravo povratka na poslove na kojima je radio prije korištenja toga prava. Da bi ovo pravo radnik mogao ostvariti treba mjesec dana prije dana povratka na rad o svom povratku obavijestiti poslodavca.
Ukoliko je za vrijeme dok je radnik koristio neko od naprijed prava navedenih prestala potreba za obavljanjem poslova koje je radnik do tada obavljao poslodavac mu je dužan ponuditi sklapanje ugovora o radu za obavljanje drugih odgovarajućih poslova, čiji uvjeti rada ne smiju biti nepovoljniji od uvjeta rada poslova koje je obavljao prije korištenja toga prava.
Pri tome temeljem čl. 36. st.3. Zakona radnik koji se koristio nekim od navedenih prava ima pravo na dodatno stručno osposobljavanje ako je došlo do promjene u tehnici ili načinu rada, kao i sve druge pogodnosti koje proizlaze iz poboljšanih uvjeta rada na koje bi imao pravo.
Na žalost, usprkos ovoj izričitoj zakonskoj odredbi primjećujemo da pojedini poslodavci pokušavaju radnicima uskratiti pravo na povratak na iste poslove, osobito kad se radi o voditeljskim poslovima (voditelj odjela, voditelj grupe, voditelj dućana, team leader i sl.). Često se radnike koji se vraćaju na posao nagovara da privremeno počnu raditi neke druge poslove dok osoba koja ih zamjenjuje ne završi neki projekt i sl. Međutim, ako radnik prihvati obavljanje poslova različitih od onih koje je obavljao do odlaska na korištenje nekog od prava temeljem trudnoće, roditeljstva ili posvojiteljstva može se smatrati da je odustao od prava na povratak na poslove koje je ranije obavljao.
Često se događa i da rukovoditelj radniku usmeno izjavi da je prestala potreba za obavljanjem poslova koje je ranije radio i traži od radnika da potpiše ugovor o radu za drugo radno mjesto. Skrećemo pozornost da neposredni rukovoditelji ne odlučuju o tome je li prestala potreba za obavljanjem poslova. Naime, da bi radno mjesto bilo ukinuto potrebno je provesti odgovarajuću proceduru i izmijeniti organizaciju i /ili sistematizaciju o čemu odluku donosi uprava društva nakon savjetovanja s radničkim vijećem ili sindikalnim povjerenikom koji je preuzeo prava i obveze radničkog vijeća. Čak i ako se radno mjesto ne ukida nego se na njemu smanjuje broj izvršitelja svejedno se poslodavac o tome mora savjetovati s radničkim vijećem ili sindikalnim povjerenikom koji je preuzeo prava i obveze radničkog vijeća i donijeti odgovarajuću pisanu odluku. Tek nakon ovako provedene procedure poslodavac će radniku ponuditi novi ugovor za drugo radno mjesto s uvjetima rada koji ne smiju biti nepovoljniji od onih u ranijem ugovoru.
U tom slučaju radnik ima mogućnost izbora: prihvatiti novi ugovor ili ga odbiti. Ako radnik odbije novi ugovor doći će do prestanka radnog odnosa uz pravo radnika na otkazni rok i isplatu otpremnine sukladno Zakonu, kolektivnom ugovoru ili pravilniku.
Ovdje je još jednom važno naglasiti da u trgovačkim društvima za razliku od državne službe ne postoji mogućnost premještaja ili rasporeda na drugo radno mjesto. Radni odnos u trgovačkim društvima je ugovorni odnos i bilo koji sastojak ugovora može biti izmjenjen samo pisanim putem i pod uvjetom da su i radnik i poslodavac suglasni s izmjenom i ako je izmjena provedena na način da je sklopljen novi pisani ugovor o radu ili da je postojećem ugovoru dodan aneks kojim se mijenja neki dio ugovora.
Jednostranim nalozima poslodavca (ni usmenim ni pisanim), dakle bez suglasnosti radnika ne može se premještati ni raspoređivati radnike s jednog radnog mjesta na drugo.
Zakon o radu je u čl. 228. propisao da će se novčanom kaznom u iznosu od 31.000,00 do 60.000,00 kuna kazniti poslodavac koji je pravna osoba, a kaznom od 4000,00 do 6000,00 kuna oodgovorna osoba pravne osobe ako radnika nakon proteka rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, dopusta radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju te mirovanja radnog odnosa do treće godine života djeteta u skladu s posebnim propisom, pod uvjetima propisanim ovim Zakonom, ne vrati na poslove na kojima je radio prije korištenja tih prava, ili mu ne ponudi sklapanje ugovora o radu za obavljanje drugih odgovarajućih poslova, ili ako ga u slučaju prestanka korištenja toga prava, u roku od mjesec dana od dana obavijesti o prestanku korištenja prava, ne vrati na poslove na kojima je radio prije njihova korištenja.
Stoga radnik kojem poslodavac izbjegava omogućiti ili osporava pravo na povratak na poslove koje je radnik radio prije korištenja prava temeljem trudnoće, roditeljstva ili posvojiteljstva treba inzistirati na svojem pravu te se obratiti se sindikatu i radničkom vijeću odnosno sindikalnom povjereniku s pravima i obvezama radničkog vijeća prije potpisivanja novog ugovora o radu.
Klementina Chiabudini dipl.iur.