Poslovno uvjetovani otkaz jedna je od vrsti redovitog otkaza propisanog u čl.115. Zakona o radu.
Zakon navodi da poslodavac može otkazati ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok (redoviti otkaz), ako za to ima opravdani razlog, u slučaju ako prestane potreba za obavljanjem određenog posla zbog gospodarskih, tehnoloških ili organizacijskih razloga.
Razlozi poslovno uvjetovanog otkaza:
1. Kod gospodarskih razloga dolazi do prestanka potrebe za obavljanjem posla zbog smanjenja tržišta, neprofitabilne djelatnosti ili konkretnog radnog mjesta, smanjenja opsega posla itd.
2. Kod tehnoloških razloga dolazi do prestanka potrebe za obavljanjem posla zbog uvođenja automatizacije u proizvodni proces ili kompjutorskih sustava uslijed čega rad čovjeka na nekim radnim mjestima nije više potreban ili je potreban u manjem opsegu.
3. Zbog organizacijskih razloga dolazi kada se zbog smanjenja opsega posla objedini više radnih mjesta u jedno, kada prestane potreba za radom neke službe ili odjela itd.
Poslodavac koji je poslovno uvjetovanim otkazom otkazao radniku, ne smije šest mjeseci od dana dostave odluke o otkazu ugovora o radu radniku, na istim poslovima zaposliti drugog radnika. Ako u roku od šest mjeseci nastane potreba zapošljavanja zbog obavljanja istih poslova, poslodavac je dužan ponuditi sklapanje ugovora o radu radniku kojem je otkazao iz poslovno uvjetovanih razloga.
U slučaju kolektivnog viška radnika poslodavac kod kojeg bi u razdoblju od devedeset dana mogla prestati potreba za radom najmanje dvadeset radnika, od kojih bi poslovno uvjetovanim otkazom prestali ugovori o radu najmanje petorice radnika, dužan je pravodobno i na način propisan Zakonom o radu, savjetovati se s radničkim vijećem (ili sindikalnim povjerenikom u funkciji radničkog vijeća) radi postizanja sporazuma u svrhu otklanjanja ili smanjenja potrebe za prestankom rada radnika.
Pri odlučivanju o poslovno uvjetovanom otkazu, poslodavac mora voditi računa o trajanju radnog odnosa, starosti i obvezama uzdržavanja koje terete radnika (ovo je socijalni kriterij koji se iskristalizirao u sudskoj praksi, te se pritom misli na starost radnika, bračno stanje, broj djece i osobe koje radnik uzdržava kao i zdravstveno stanje tih osoba).
Ukoliko poslodavac ne postupi kao što je gore navedeno te prije isteka roka od šest mjeseci na istom radnom mjestu zaposli novog radnika, a da pritom radniku kojem je otkazao ugovor o radu nije ponudio rad na tom radnom mjestu odgovara prekršajno. Kao teži prekršaj poslodavca, propisano je da će se kazniti novčanom kaznom od 31.000,00 do 60.000,00 kuna ukoliko je poslodavac pravna osoba.