S prvim danom 2023. godine stupio je na snagu Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o radu (NN 151/22) koji je unio promjene u pogledu rada na određeno vrijeme.
Prema Zakonu o radu (NN 93/14, 127/17, 98/19, 151/22) radni odnos je u pravilu trajan pa se ugovor o radu sklapa na neodređeno vrijeme (čl. 11. Zakona), a ugovor o radu na određeno vrijeme može se sklopiti samo iznimno, najduže na tri godine i to samo ako za to postoji objektivni razlog zbog toga što je potreba za obavljanjem posla privremena (čl. 12. Zakona)
Pod objektivnim razlogom (koji se u ugovoru mora navesti) smatra se:
Osim toga, s istim radnikom smije se sklopiti najviše tri uzastopna ugovora o radu na određeno vrijeme čije ukupno trajanje, uključujući i prvi ugovor, nije duže od tri godine.
Pod uzastopno sklopljenim ugovorima o radu smatraju se ugovori koji su sklopljeni jedan za drugim bez vremenskog prekida između jednog i drugog ugovora ili s prekidom koji nije bio duži od tri mjeseca. Uzastopnim ugovorima Zakon smatra ugovore s jednim ili s više poslodavaca, ako su ti poslodavci povezani poslodavci u smislu posebnih propisa o trgovačkim društvima ili u smislu poreznih propisa.
Iznimno, svi uzastopni ugovori o radu na određeno vrijeme smiju trajati neprekinuto duže od tri godine jedino ako je to potrebno zbog zamjene privremeno nenazočnog radnika odnosno ako je to potrebno zbog dovršetka rada na projektu koji uključuje financiranje iz fondova Europske unije ili kad je to zbog nekih drugih objektivnih razloga dopušteno posebnim zakonom ili kolektivnim ugovorom (što kod poslodavaca kod kojih djeluje HST nije slučaj).
Zakon (čl. 12. st.8.) također jasno propisuje da se svaka izmjena ili dopuna ugovora o radu na određeno vrijeme (aneks) kojom bi se produljilo trajanja toga ugovora smatra sljedećim uzastopnim ugovorom o radu na određeno vrijeme što znači da se takva izmjena ili dopuna ugovora (aneks) ubraja u kvotu od 3 uzastopna ugovora odnosno ulazi u rok od tri godine na koji radni odnos na određeno vrijeme može najdulje trajati.
Zakon također u čl. 13. propisuje pravo radnika koji najmanje šest mjeseci radi kod istog poslodavca i kojem je razdoblje probnog rada (ako je bilo ugovoreno) završilo da od poslodavca zatražiti sklapanje ugovora o radu na neodređeno vrijeme. Poslodavac je dužan taj zahtjev radnika razmotri i u slučaju nemogućnosti sklapanja ugovora o radu na neodređeno vrijeme dužan je radniku dostaviti obrazloženi, pisani odgovor u roku od 30 dana od dana zaprimanja radnikovog zahtjeva.
Nakon što su istekle tri godine radnog odnosa na određeno vrijeme ili nakon što je prestao treći uzastopni ugovor o radu sklopljen na određeno vrijeme, isti ili povezani poslodavac može s istim radnikom sklopiti novi ugovor o radu na određeno vrijeme tek nakon što prođe šest mjeseci.
Izuzetno je važno napomenuti da ako je ugovor o radu na određeno vrijeme sklopljen protivno odredbama Zakona o radu (npr. ako nije postojao objektivni razlog za sklapanje ugovora na određeno vrijeme jer se radi o poslu koji je potrebno stalno obavljati tj. čiji karakter nije privremen ili se nije radilo o privremenom povećanju opsega posla) ili ako radnik nastavi raditi kod poslodavca i nakon isteka vremena za koje je ugovor sklopljen, smatra se da je ugovor o radu sklopljen na neodređeno vrijeme (čl. 12. st. 10. Zakona) U tom slučaju radnik ima pravo pokrenuti sudski spor u kojem će sud svojom odlukom utvrditi da je radnik usprkos ugovoru sklopljenom na određeno vrijeme zapravo zaposlen na neodređeno vrijeme.
Temeljem čl. 228. Zakona teži prekršaj čini poslodavac:
Novčana kazna za poslodavca pravnu osobu iznosi od 4110,00 EUR do 7960,00 EUR, a za odgovornu osobu u pravnoj osobi kazna je od 530,00 EUR do 790,00 EUR.
Ugovori o radu koji su sklopljeni prije 1.1. 2023.,tj. prije stupanja na snagu izmijenjenog Zakona o radu uračunavaju se u rok od 3 godine. Također, nakon 1.1.2023. više nije moguće sklopiti 4., 5., 6. ili neki drugi uzastopni ugovor o radu iako od sklapanja prvog uzastopnog ugovora o radu na određeno vrijeme nije prošlo tri godine.
Npr. radnik je prvi ugovor na određeno sklopio 1.1. 2021. dakle, pred dvije godine, ali je od tada ukupno sklopio već 3 uzastopna ugovora o radu. Iako treći ugovor prestaje, npr. 31.3.2023., dakle nakon 2 godine i 3 mjeseca odnosno čak 9 mjeseci prije nego se navrše 3 godine rada na određeno vrijeme, u ovom slučaju nije dozvoljeno sklopiti novi ugovor na određeno vrijeme jer bio to bio 4. uzastopni ugovor na određeno vrijeme, a što je od 1.1.2023. zabranjeno.
Navedeno na žalost ne vrijedi za radnike koji su zaposleni kod agencija za privremeno zapošljavanje i ustupljeni telekom operaterima i drugim poslodavcima ( korisnicima) jer za njih ne vrijedi ograničenje broja sklapanja uzastopnih ugovora o radu na određeno vrijeme ( čl.46.st.2 Zakona o radu).
Zakon jedino propisuje da agencija i korisnik ne smiju ugovoriti korištenje rada istog radnika za obavljanje istih poslova za neprekinuto razdoblje duže od tri godine osim zbog zamjene privremeno nenazočnog radnika (Zakon navodi i neke druge situacije u kojima ovo razdoblje može biti duže od tri godine, ali budući da kod telekom operatera i ostalih poslodavaca kod kojih HST djeluje takvih situacija koje Zakon navodi nema, nećemo ih ovdje spominjati).
Međutim, radnicima zaposlenima preko agencije za privremeno zapošljavanje skrećemo pozornost na odredbu čl. 50. st.3. Zakona prema kojoj je poslodavac koji koristi rad ustupljenih agencijskih radnika (korisnik) dužan najmanje jednom godišnje obavijestiti ustupljene agencijske radnike o radnim mjestima koja su kod njega slobodna, a za koje ti ustupljeni agencijski radnici ispunjavaju uvjete.
Odvjetnički ured Hrvatskog sindikata telekomunikacija je u ime radnice tužio Hrvatski Telekom i dobio sudsku presudu HT nezakonito sklapa ugovore o radu na određeno vrijeme u korist radnice HTa.
Poslodavci kod kojih HST djeluje u najvećem broju slučajeva nemaju objektivne razloge za sklapanje ugovora o radu na određeno vrijeme, a pogotovo ne za uzastopne ugovore o radu na određeno vrijeme ( osim ako se radi o zamjeni nenazočnog radnika).
Za većinu ugovora o radu koji su kod poslodavaca kod kojih HST djeluje sklopljeni na određeno vrijeme nisu niti po ranijem, a osobito ne po novoizmjenjenom Zakonu postojali razlozi koji bi opravdavali zasnivanje radnog odnosa na određeno vrijeme jer se radi o poslovima čije je obavljanje po svojoj prirodi trajno, a ne privremeno i čiji je opseg stabilan, a ne privremeno povećan.
Budući da su odredbe o zasnivanju radnog odnosa na određeno vrijeme nakon izmjene Zakona postrožene, postoji opasnost da će poslodavci radnicima koji su do sada radili na određeno vrijeme umjesto zasnivanja radnog odnosa na neodređeno vrijeme nuditi rad preko agencija za privremeno zapošljavanje.
S obzirom na sve naprijed navedeno zainteresirani članovi HSTa koji imaju ugovore o radu na određeno vrijeme mogu nam se slobodno javiti radi pravnog savjeta odnosno u slučaju ispunjenja potrebnih pravnih pretpostavki i radi eventualnog pokretanja odgovarajućih postupaka za ostvarivanje prava na zasnivanje radnog odnosa na neodređeno vrijeme.